kozmenko.at.ua
Субота, 23.11.2024, 17:50
Радий вітати Вас Гість | RSS
 
Головна Для моїх студентівРеєстраціяВхід
Меню сайту
СубМеню
Магістрантам і дипломникам [13]
Методичні матеріали для успішного виконання випускних кваліфікаційних робіт
Наше опитування
Як Ви ставитеся до вступу України в НАТО?
Усього відповідей: 894
Головна » Статті » ВИПУСКНИКАМ » Магістрантам і дипломникам

Методичка щодо виконання МР: Загальна схема виконання

3. Загальна схема проведення наукового дослідження при виконанні магістерської роботи

Весь хід наукового дослідження можна представити у вигляді такої логічної схеми:

1 .Обґрунтування актуальності обраної теми.

2.Постановка мети і конкретних завдань дослідження.

3.Визначення об'єкта і предмета дослідження.

4.Вибір методу (методики) проведення дослідження.

5.Опис процесу дослідження.

6.Обговорення результатів дослідження.

7. Формулювання    висновків    і    оцінка    отриманих    результатів. 

Обґрунтування актуальності обраної теми - початковий етап будь-якого дослідження. Стосовно магістерської роботи поняття актуальність має одну особливість. У зв'язку з тим, що магістерська робота є  кваліфікаційною роботою, то те, як її автор вміє вибрати тему і наскільки правильно він цю тему розуміє й оцінює, з точки зору своєчасності і соціальної значущості, характеризує його наукову зрілість і професійну підготовленість.

Висвітлення актуальності не повинно бути багатослівним. Достатньо в межах одн.-двох друкованих сторінок показати головне - суть проблемної ситуації, з якої буде видно актуальність теми.

Після обгрунтування актуальності обраної теми логічно перейти до формулювання мети дослідження, а також конкретних завдань, які необхідно розв'язати, щоб досягнути цієї мети.

Формулювання цих завдань необхідно робити якомога ретельніше, оскільки точне їхнє розв'язання повинно скласти зміст розділів і підрозділів магістерської роботи. Це також важливо і тому, що назви таких розділів народжуються саме із сформульованих завдань дослідження.

Потім визначаються об'єкт і предмет дослідження.

Об'єкт дослідження - це процес або явище, що породжує проблемну ситуацію і обране для вивчення.

Предмет дослідження – це те, що знаходиться в межах об'єкта. В об'єкті вичленовується та частина, яка служить предметом дослідження. Саме на нього і спрямована основна увага магістранта, так як предмет дослідження визначає тему магістерської роботи. Дуже важливим етапом наукового дослідження є вибір методів дослідження, які слугують інструментом у здобутті фактичного матеріалу і є необхідною умовою досягнення поставленої в роботі мети.

Опис процесу дослідження - основна частина магістерської роботи, в якій висвітлюються методика і техніка дослідження. Дуже важливим етапом наукового дослідження є обговорення його результатів, яке проводиться на засіданнях профілюючої кафедри, де дається попередня оцінка теоретичної і практичної цінності роботи і колективний відгук.

Підсумковим етапом наукового дослідження є висновки, де узагальнюються наукові і практичні результати виконаної магістерської роботи.

4. Структура, обсяг і зміст роботи.

Для виконання поставлених завдань та підготовки якісного виконання магістерської роботи у визначений термін, необхідно враховувати, що її написання потребує вдумливої, кропіткої, творчої та постійної праці з питань, що визначено змістом.

У зв'язку з цим рекомендується така структура магістерської роботи.

    Титульний лист

    Зміст

    Перелік умовних позначень (за необхідності)

    Вступ

    Основна частина

    Висновки та пропозиції

    Список використаних джерел

    Додатки

Залежно від напряму підготовки магістрів робота може містити проектну частину з розробкою конкретних пропозицій та визначення ефективності їх впровадження.

Керівник складає та узгоджує з магістрантом завдання на магістерську роботу. В завданні зазначається календарний план виконання кожної її складової та науково-дослідне завдання за проблемами реального підприємства або установи,  організації,  галузі  економіки.  Магістрант розписується в одержанні завдання, проставляє дату отримання завдання.

Написання дипломної роботи починається з пошуку та вивчення літературних першоджерел. Студенту рекомендується проаналізувати наукові праці українських та зарубіжних вчених з проблеми, що досліджується, ознайомитися з чинним законодавством України, міжнародними актами, нормативно-інструктивним матеріалом, діючими стандартами тощо. Після цього необхідно зробити аналітичний огляд літератури. Цитати із визначенням наукових понять (термінів), класифікаційних ознак, схеми, таблиці та ін., які будуть наводитися в магістерській роботі, рекомендується виписувати на окремих аркушах із зазначенням джерела, звідки узято певне посилання, а також паралельно з цим формувати список використаних джерел.

Вступ має містити обґрунтування актуальності обраної теми, розкривати наукове та прикладне значення її розробки, чітко формулювати основну мету роботи, визначати коло питань, об'єкти, методи та інформаційну базу дослідження, а також визначати наукові положення, які виносяться на захист. Тут коротко зазначаються прізвища вчених (як вітчизняних, так і зарубіжних) та практиків, праці яких містять питання, що розглядаються, обрані методи дослідження.

Доцільно виділити нові наукові положення або практичні рекомендації, які запропоновані у дослідженні студентом особисто, а також їх апробацію. Якщо  за  результатами  дослідження  магістрант  виступав   на  наукових

конференціях, має публікації у наукових виданнях, про це слід зазначити у вступі.

Актуальність теми подається у вигляді критичного аналізу та шляхів розв'язання проблеми, обґрунтовуючи значення роботи для розвитку певної галузі знань, діяльності.

Предметом дослідження магістерської роботи є одна з актуальних проблем, яка потребує вирішення професійних завдань, передбачених освітньо-кваліфікаційною характеристикою магістра за відповідним напрямом підготовки.

Основна частина роботи складається з трьох розділів, а розділи з трьох підрозділів. У кінці кожного розділу рекомендується сформулювати висновки із стислим викладенням наведених у ньому наукових і практичних результатів.

У першому розділі викладаються основні теоретичні і методичні положення теми, виявляються дискусійні та нерозв'язані аспекти теми, виходячи з рівня її розробленості у сучасній національній та зарубіжній теорії. Тут наводиться огляд літератури за темою і вибір напрямів дослідження. В аналітичному огляді літературних джерел щодо напряму наукового дослідження магістрант відзначає основні етапи розвитку наукової думки за своєю проблемою. Слід звернути увагу на те, що цитуючи будь-яке джерело інформації, необхідно обов'язково робити посилання на нього, оскільки це є предметом інтелектуальної власності. Стисло, критично висвітлюючи публікації, необхідно вказати ті проблеми, які потребують дослідження. Рекомендується навести порівняльні оцінки різних методів дослідження, методик розрахунків певних показників і, т.інш., залежно від теми дипломної роботи та об'єкта дослідження.

У другому розділі коротко розглядається організаційно-економічна характеристика об'єкта дослідження, детально аналізуються статистичні та аналітичні матеріали, які визначають рівень розв'язання окремих аспектів та досліджуваної проблеми в цілому на підприємстві (організації).

У цьому розділі викладаються: загальні методики та основні методи досліджень, які використано; алгоритм розрахунків. Також надається аналіз, інформаційної та статистичної бази матеріалу, зібраного за об'єктом дослідження. Рекомендується проаналізувати статистичні дані, опубліковані у відповідних довідниках та фактах з різних джерел, у т.ч. з Інтернету. Узагальнення всієї зібраної інформації дозволить отримати більш глибоке уявлення щодо певного питання даного розділу.

На основі вивчення, обробки та узагальнення аналітичних матеріалів
магістрант повинен виявити вплив позитивних і негативних чинників,
установити об'єктивні та суб'єктивні причини недоліків, оцінити можливості
підприємства (організації) щодо підвищення ефективного розвитку тих чи
інших напрямків економічної діяльності з огляду на глобальні і локальні новітні тенденції.

У третьому розділі потрібно дати конкретні обґрунтовані пропозиції щодо прийняття стратегічних управлінських рішень щодо розвитку нових і підвищенню ефективності діючих форм і методів діяльності досліджуваного об'єкта в контексті сучасних глобальних трансформацій та концепцій і необхідності адаптації до них економіки України. Увагу необхідно акцентувати на оцінці й використанні конкурентних переваг підприємства (організації), на умовах і особливостях їхньої ефективної реалізації . Доцільно також показати шляхи оптимізації системи ресурсного та інформаційно-аналітичного забезпечення виконання запропонованих рішень.

Необхідно зазначити, що зміст 1-3 розділів основної частини роботи може визначатись в залежності від напрямку дослідження випусковими кафедрами. Зміст магістерських робіт регламентується випусковими кафедрами, та визначається в методичних вказівках, які розробляються кожною випусковою кафедрою.

У   кожному  розділі   магістерської  роботи потрібно   робити самостійні узагальнення й висновки, органічно їх пов'язувати, підпорядковуючи основному спрямуванню теми. Характер і зміст заходів та рекомендацій, що пропонуються, повинні базуватися на аналітичних і прогностичних оцінках функціонування та розвитку об'єкта дослідження ретельних техніко-економічних розрахунках. Необхідно використовувати комп'ютерну техніку, економіко-математичні та економіко-статистичні методи й моделі дослідження економічних процесів і явищ.

У висновках рекомендується викласти підсумки проведеного дослідження основні наукові та практичні результати, що одержано, рекомендації щодо їх науково-практичного використання та сформулювати висновки. У цій частині магістерської роботи наводяться власні пропозиції щодо розв'язання проблемних питань відповідного об'єкта дослідження. Для формулювання чітких висновків та ґрунтовних пропозицій рекомендується апробація основних положень дослідження на наукових конференціях, семінарах, публікаціях у наукових виданнях.

Висновки повинні базуватися на матеріалах основної частини роботи.

Рекомендований обсяг дипломної роботи – 90- 100 сторінок, в т.ч. обсяг таких складових як вступ, висновки та пропозиції рекомендований до 5-6 сторінок. До цього обсягу не включають список використаних джерел та додатки.

Категорія: Магістрантам і дипломникам | Додав: kozmenko (15.12.2007) | Автор: І.М.Школа та інші
Переглядів: 4194 | Рейтинг: 4.3/7 |
Усього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Статистика
Copyright Kozmenko © 2024
Сайт управляється системою uCoz